’Çirkin Ördek’ festivalin ilgi odağı oldu

’Çirkin Ördek’ festivalin ilgi odağı oldu

28 Temmuz 2019 0 Yazar: admin

Samsun’un Bafra ilçesinde düzenlenen 3. Uluslararası Kapıkaya Doğa Sporları Festivali’nde “Çirkin Ördek” olarak anılan 1970 model Citroen araç ilgi odağı oldu. Kamp alanında gördükleri aracı merakla inceleyen vatandaşlar, resim çektirmeyi de ihmal etmedi.
3. Uluslararası Kapıkaya Doğa Sporları Festivali’nde 1970 model Citroen araç büyük ilgi gördü. Aracın sahibi emekli öğretmen Ahmet Karataş, “Aracımla ilgili oldukça yoğun bir ilgi var. İlk 1930’larda düşünülüyor ancak 1942’de imalata geçiriliyor. Savaş çıkınca maalesef patent çalınır kaygısıyla hem fabrikasını yıkıyorlar, mevcut araçları kaybediyorlar. Sadece 3 tanesini toprağa gömüyorlar. Bunlardan bir tanesi yakın zamanda çıkartıldı. Araç 1946 yılında Paris otomobil fuarına çıkıyor, burada dünyanın en çirkin aracı olarak kabul ediliyor ama çok talep geliyor. Dünyada 15 milyon 700 küsur tane üretiliyor. 1990 senesinde teknolojiye ayak uyduramadığı için de imalatına son veriliyor. Ancak aracın asıl önemli olan kısmı politika üzerine üretilmesi, bu da tarım politikası. Yani Fransa’da köylünün ürününü şehre kolayca iletebilmesi için, kolay kullanışlı, maliyeti düşük, kendi tamirini kendi yapabilecek şekilde bir araç düşünülüyor. Bu nedenle de hafif bir araç. 2 silindirli 600 cc, bu son modeli. Daha önceki modelleri daha düşük beygir gücüne sahip” dedi.
Karataş, “Türkiye’de bilinen 71 tane mevcut. Bunların yaklaşık 25 tanesi mevcut durumda. Araç benim gençlik hayalim. Benim tanışmam üniversite yıllarıma denk geliyor. İlk 1980 yılında yurt dışında satın aldım ancak o gün maliyetler yüksek olduğu için gümrük verip getiremediğim için içimde ukde kalandı. Ama daha sonra emekli olduk, kısmet oldu aldım. Kendimiz restore ettik, bu şekilde kullanıyoruz. Şu anda Samsun’da ve Karadeniz’de bir tane” diye konuştu.
Aracın değişik ülkelerde değişik lakapları olduğunu söyleyen Karataş, “Fransa’daki lakabında yumurta sepeti. Sebebi de aracın süspansiyonu çok yüksek olması, dünyada devrilmeyen tek araba olarak geçiyor. İşte bu nedenle yumurtayı koyduğunuz zaman en kötü şartlarda bile kırılmadan götürebiliyor. O nedenle Fransa’da ’yumurta sepeti’ ama Almanya’da ’çirkin ördek’ diyorlar. Değişik ülkelerde değişik değişik lakaplarla anılıyor. Şu anda Hırvatistan’da bir dünya buluşması var. Yaklaşık 15 bin arabanın geleceği bekleniyor. Türkiye’den de 7 arkadaşımız yola çıktılar, onların da yolları açık olsun” şeklinde konuştu.