Engelli vatandaşlar için engelsiz e-Devlet uygulaması

Engelli vatandaşlar için engelsiz e-Devlet uygulaması

29 Haziran 2019 0 Yazar: admin

Kamu hizmetleri kapsamında her yıl milyonlarca vatandaşın elektronik ortamda işlem yaptığı e-Devlet kapısı, engelli vatandaşlar için de engelsiz bir uygulama olarak kullanılıyor. İşitme ve konuşma engelli binlerce kullanıcı, uygulamaya görüntülü olarak bağlanarak işlemlerini gerçekleştirebiliyor.
Türkiye genelinde 43 milyon kullanıcıya sahip e-Devlet kapısı, her yıl vatandaşlara oturdukları yerden mobil ve bilgisayarlar aracılığıyla milyonlarca işlem yapılmasına imkan, sağlayarak hem kolaylık hem de zamandan tasarruf sağlıyor. Onlarca işlemin saniyeler içinde gerçekleştirilebildiği uygulama kapsamında toplumun ortalama yüzde 8’ini oluşturan engelli vatandaşlar da unutulmadı. 2015 yılından itibaren yapılan düzenlemeyle engelli vatandaşların da kullanımına uygun olarak faaliyet gösteren uygulama sayesinde, görme ve işitme engelli binlerce kişi de uygulamayı düzenli olarak kullanmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Gerçekleştirilen Engelli ve Yaşlılarda Dijital Dönüşüm Sempozyumu’nda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, engelsiz e Devlet Uygulaması üzerinden işitme engelli bir vatandaşın çağrısına yanıt vererek hizmet dökümü talebini gerçekleştirmişti.

ENGELLİ KULLANICILARI İŞARET DİLİ BİLEN ÇALIŞANLAR KARŞILIYOR
Kamu hizmetlerinin elektronik ortamda alınabilmesine imkan sağlayan Engelsiz e- Devlet Uygulaması bu sayede binlerce engelli vatandaşın yüzünü güldürüyor. Engelsiz Çağrı Merkezi Projesi ile dezavantajlı vatandaşları, işaret dili bilen e-Devlet Çağrı Merkezi çalışanlarıyla görüntülü olarak görüşme imkanına kavuşturan engelsiz e-Devlet Kapısı uygulaması dahilinde sunulan bilgi ve hizmetler, kullanıcının sahip olduğu cihaz, yazılım ve fiziksel kısıtlamalardan bağımsız olarak en geniş kullanıcı kitlesine hitap edecek şekilde hazırlandı.

“HİZMETLERE EMEK VE ZAMAN KAYBETMEDEN DİĞER VATANDAŞLAR GİBİ ULAŞABİLİYORUM”
Uygulamanın engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırdığını zaman tasarrufu ve konfor sağladığını belirten Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda Uzman Yardımcısı olarak görev yapan Zabit Kılıç, ” Engelsiz e- Devlet’te diğer vatandaşların ulaştığı tüm bilgilere engelli vatandaşlarda ulaşabiliyor. Bu çalışma bu anlamda faydalı oldu bize. Nasıl ki bir hizmeti normal bir vatandaş evden çıkmadan alabiliyorsa, engelli bir vatandaşta aynı şekilde bu hizmetten yararlanma hakkına sahip. En çok talep yine normal vatandaşların talep ettiği hizmetler oluyor. Çalışan engelliler maaş bordrolarını sorguluyor ya da askerlik durum belgesine ihtiyacı varsa onu sorguluyor. Araç plakasına yazılan trafik cezasını sorguluyor. Neye ihtiyacı varsa onu sorgulayabiliyor. Ben de engelli birisi olarak hayatımı şöyle kolaylaştırdı. 9- 6 çalıştığım için gerekli belgelerimi gerekli kuruluşlardan alma imkanım olmuyor. Bu anlamda e – devlet üzerinden sunulan bir hizmetlere zaman kaybetmeden diğer vatandaşlar gibi ulaşabiliyorum” dedi.

” E- DEVLET ÜZERİNDE 4 BİN 844 HİZMET VAR”
Uygulama ile bugüne kadar binlerce vatandaşın talebinin yanıtlandığını belirten Türksat Bilişim Müşteri ilişkileri Direktörü. Mustafa Çiçek,”E devlet çağrı merkezimiz 7 Mayıs 2009 tarihinden bu yana hizmet vermekte. İlk etapta e – devlet sadece normal bireyler tarafından kullanılabiliyordu. Biz daha sonra bu projeyi işitme engellilerin de kullanabileceği bir hale getirmek istedik. Sosyal sorumluluk projemiz kapsamında engelli vatandaşlarımızın devlet işlerini yaparken yaşadığı sıkıntıları görüntülü olarak çağrı merkezimize iletip görüntülü olarak alacakları şekilde e-Devlet’te engel yok diyerek 8 Temmuz 2015 tarihi itibariyle devreye aldık. e- Devlet üzerinde 4 bin 844 hizmet var” diye konuştu.

20 BİN ENGELLİ MOBİL UYGULAMADAN ERİŞİM SAĞLADI
İşitme engellilerden yıllık 3 bin çağrı alındığını ve 120 saniyede istedikleri bilgiye ulaşabildiklerini sözlerine ekleyen Çiçek,” e- Devlet çağrı merkezimize ise yıllık bir milyon civarında çağrı geliyor. Süreç işitme engelli vatandaşımız çağrı merkezine görüntülü olarak bağlandıktan sonra yaşadığı sorunla ilgili 120 saniye içinde çözüm sağlanıyor. Normal bireylerin e- devlet üzerinden yapacağı iş ve işlemleri işitme engelli vatandaşlarımız da yapabilir hale geldi.Resmi tatiller ve hafta sonu hariç sabah 8 Akşam 18 saatleri arasında hizmet vermekteyiz. Bu hizmet web üzerinden devreye alındıktan sonra dünyaya baktığımızda ülkemize baktığımızda cep telefonunun çok yoğun şekilde kullanıldığını gördük. İşitme engelli vatandaşlar ise normal bireylere göre daha çok mobil kullanıyorlar. Biz de bu ihtiyaçtan yola çıkarak 2015 yılında aldığımız hizmeti Temmuz 2018 yılı itibariyle de mobil uygulama üzerinden devreye aldık. Bugüne kadar toplamda 20 bin civarında bir yükleme oldu e – devlette engel yok projemizle ilgili olarak. İnşallah bu hizmeti işitme engelli vatandaşlarımız kullanır ve kendilerine fayda sağlarlar diye düşünüyorum” dedi.
Engelsiz e-Devlet Kapısı ile engelli bireyler, çağrı Merkezindeki işaret dili bilen uzmanlara canlı olarak bağlanıp e-Devlet Kapısı ile ilgili tüm soruları sorarak destek alabiliyor. Bu sistemi kullanabilmek için bilgisayarda kamera ve mikrofon. ve Adobe Flash Player eklentisinin yüklü olması gerekiyor.
(İbrahim Berat Yılmaz – Hülya Keklik/İHA)